3 zasady skutecznego oszczędzania na przyszłość dziecka

Oszczędzanie dla dziecka to ważna rzecz dla każdego rodzica. W końcu wszyscy chcemy być pewni, że zawsze będziemy w stanie zapewnić dziecku to co najważniejsze. Dobre studia, rozwój pasji, pierwsze mieszkanie, czy dobre ubrania na zimę.
Jednak nie każdy może od razu wyłożyć takie pieniądze, więc chcemy je oszczędzać. Tylko że powiedzenie sobie od dzisiaj oszczędzam dla dziecka, a faktycznie wprowadzenie tego w życie czasami się rozmija.
Dlatego dzisiaj przybliżymy kilka najważniejszych zasad odnośnie tematu jak oszczędzać dla dziecka.

Zrób budżet

Wykonanie miesięcznego budżetu domowego lub choćby oszacowanie ile wydatków w danym miesiącu nas czeka jest bardzo ważne. Pomoże bowiem w obliczeniu ile pieniędzy możemy bezproblemowo odłożyć na przyszłość dziecka.
Dzięki temu z początkiem miesiąca nie będziemy się zastanawiać, czy jednak po te fundusze nie będziemy musieli sięgnąć. Nie będzie też problemu pod koniec miesiąca, gdy pieniądze się skończą, a dziecko przyjdzie do nas z prośbą o ulubione kanapki.

Im wcześniej tym lepiej

Wielu młodych rodziców dopiero z czasem rozumie, że im dziecko starsze, tym więcej wydatków. Bardzo rzadko też po otrzymaniu nowej pracy i zwiększeniu swoich zarobków widocznie odczuwamy zmiany i to, że coś nam zostaje. Głównym powodem jest brak budżetu, ale pośrednio też i przeświadczenie, że mamy dużo czasu. Dużo czasu by oszczędzić na studia, na przyszłe pasje dziecka, czy pomoc dla niego w dorosłym życiu.
Prawda jest jednak taka, że czas mija naprawdę bardzo szybko i zanim się obejrzymy nasza pociecha będzie się oglądać za mieszaniem w mieście, w którym będzie studiować.
Dlatego im wcześniej zaczniemy odkładać pieniądze tym lepiej. Zwłaszcza gdy nie możemy pozwolić na odkładanie dużych kwot od razu. Czas bowiem sprawia, że co miesięczne odkładanie nawet 20 złotych w ciągu na przykład 3 lat to już 720 złoty.
Co dopiero jeśli odkładamy tak 200 złoty?

Lepiej w banku niż w domu

Wiele osób nie ufa bankom. Nic w tym dziwnego, bo media bardzo nagłaśniają wszelkie nieprawidłowości i przekręty bankowe. Trzeba sobie jednak uświadomić, że to nieliczne przypadki.
Tak naprawdę bank to jedno z najbezpieczniejszych miejsc jeśli chcemy oszczędzać pieniądze. Zwłaszcza jak oszczędzać dla dziecka. Obecnie jest dużo ofert kont dla młodych, gdzie procent odsetek, jakie są składane jest bardzo korzystny.
Dzięki temu możemy co miesiąc wpłacać na konto nawet małe kwoty, które w perspektywie czasu będą rosły i zapewniały większą stabilizację twojemu dziecku.

 

Author: pieniadzewbanku.pl