Świerzbowiec u zwierząt

Świerzb to choroba zakaźna, która najczęściej atakuje psy i koty. Przyjęło się, iż świerzbowiec atakuje najczęściej zwierzęta bezdomne, zaniedbane, a także te przebywające w schroniskach czy dużych hodowlach. Niestety świerzb jest chorobą bardzo zakaźną i wystarczy krótkotrwały kontakt z chorym zwierzęciem aby doszło do przeniesienia choroby na zwierzę.

Pasożyty te rozmieszczają się w powierzchownej warstwie naskórka, drążąc w nim tunele, do których w późniejszym etapie samica składa jaja, z których to wykluwają się sześcionożne larwy. Wypełzają one na powierzchnię skóry, gdzie kontynuują swój rozwój. Cykl rozwojowy trwa około 2 tygodnie.

U wszystkich zwierząt objawy są takie same, występują grudki na skórze, które sprawiają zwierzęciu ogromny dyskomfort i prowadzą do wydrapywania coraz większych ran, będących później doskonałym miejscem do rozwoju innych bakterii. Dlatego też należy szybko wybrać się z zarażonym zwierzęciem do lekarza weterynarii i podjąć odpowiednie leczenie.

Świerzb u zwierząt może mieć formę zarówno skórną jak i uszną. Świerzbowiec rzadko przenosi się na inne gatunki. Przypadki zarażenia u ludzi są wyjątkowe i dotyczą jedynie osób o obniżonej odporności.

 

Author: pieniadzewbanku.pl