Czy jaskrę można po czymś rozpoznać?

Jaskra to choroba podstępna, która najczęściej przez lata nie daje żadnych symptomów. Rozwija się powoli i stopniowo uszkadza wzrok. Czy istnieją jakieś sposoby na wczesne rozpoznanie jaskry u siebie?

Kiedy chory żyje w nieświadomości

Przeważająca część chorych na jaskrę cierpi na jej odmianę z tzw. szerokim kątem przesączania. Oznacza to, że ciśnienie w gałce ocznej wzrasta dzień po dniu, na tyle stopniowo, że chory nie zauważa żadnej różnicy. Jest to najbardziej podstępna odmiana jaskry, która przez lata powoli uszkadza nerw wzrokowy. Ewentualnym objawem może być pogarszające się widzenie na obwodzie pola widzenia. Często jednak jest to bagatelizowane. Niestety, objawy jaskry z szerokim kątem przesączania są na tyle nieuchwytne, że pozostaje stale monitorować wzrok u okulisty, by w razie potrzeby niezwłocznie rozpocząć leczenie.

Gdy jaskra atakuje nagle

Mniejsza część chorych cierpi na jaskrę z tzw. wąskim kątem przesączania. Ta odmiana objawia się nagłym, niespodziewanym wzrostem ciśnienia gałkowego i jego spadek. Podczas gwałtownego wzrostu ciśnienia chory odczuwa najczęściej bardzo silny ból głowy, ból oczu, zawroty głowy, zaburzenia widzenia. Do tego mogą dość nudności i wymioty. Stan ten wymaga niezwłocznej pomocy lekarza, ponieważ w ciągu kilkunastu godzin chory może całkowicie stracić wzrok.

Najważniejsze są badania

Objawy jaskry nie są zazwyczaj możliwe do zauważenia. Najlepszym wyjściem będzie profilaktyka. Osoby zdrowe powinny badać wzrok co najmniej raz na dwa lata, a osoby będące w grupie ryzyka znacznie częściej.

 

Author: pieniadzewbanku.pl